لرزه گیر یکی از قطعات مهم در صنایع بزرگ است؛ که با بهترین کیفیت در زانکو عرضه می شود. این قطعه برای مهار ارتعاش و لرزش های ناشی از فعالیت ابزار های مختلف کاربرد دارد. اخیرا برای این منظور معمولا از لرزه گیر های لاستیکی استفاده می شود. همچنین همان طور که احتمالا می دانید برای مهار انبساط و همین طور به منظور انقباض لوله؛ ناشی از تغییرات دما و برودت از اتصال آکاردئونی استفاده می شود. برخی از ابزار در هنگام فعالیت از خود ارتعاشاتی را ساطع می کنند. از جمله آن ها می توان به قطعاتی مانند پمپ، چیلر، برج های خنک کننده و … نام برد. همان طورکه گفتیم فعالیت این ابزار و وسایل همراه با چرخش و دوران است. این نوسانات به ابزار های مجاور منتقل می شود. که باعث خرابی آن ها می شود. به این منظور از لرزه گیر استفاده می شود.

ارتباط با کمپانی زانکو

021-88475940-1

0912-0383889

021-86174283

021-86174127

021-22392688

021-22392699

لرزه گیر چیست؟

در این بخش از مقاله به چیستی این محصول زانکو خواهیم پرداخت. لرزه گیر ابزاری است برای جلوگیری از ارتعاش و لرزه های ناخواسته. از این قطعه بر روی خطوط لوله استفاده می شود. این قطعه ارتعاشات می تواند به قطعات مجاور آسیب برساند. اما با استفاده از لرزه گیر این اتفاق نخواهد افتاد. و به این ترتیب از بروز خسارت و تحمیل هزینه جلوگیری خواهد کرد.  نحوه کار این محصول خاص زانکو بسیار ساده و ابتدایی است. اما همین قطعه ساده از بروز بزرگ ترین آسیب ها جلوگیری می کند. همان طور که گفتیم برخی از انواع لرزه گیر ها بسیار ساده طراحی شده اند. این ابزار  تنها تکه ای از یک لاستیک یا به اصطلاح رابر هستند. و به همین سادگی به وظایف مهم خود عمل می کنند. این نوع برای نصب زیر پایه های موتور ها، سانتریفیوژها، وسایل مکانیکی خط تولید، حتی ماشین چاپ استفاده می شوند.

البته برخی  از لرزه گیر هایی که   عرضه می شوند، پیچیده تر هستند. مدل های مختلفی از آن ها با توجه به کارایی که از آن ها انتظار می رود ساخته شده اند. لرزه گیر با تحمل فشار بالا و یا تالرنس بسیار زیاد نیز برای مصارف سنگین تر به تولید رسیده اند. این قطعات با ویژگی های ذکر شده برای لرزش های سنگین ساخته می شوند. باید بگوییم که این دستگاه ها معمولا برای خطوط گاز و نفت پر کاربرد تر هستند. لرزه گیر از خاص ترین محصول زانکو است. برای مشاهده همه محصولات زانکو کلیک کنید.

چرا استفاده از لرزه گیر ضروری است؟

 شاید با همه توضیحاتی که دایدم هنوز این سوال برای شما وجود داشته باشد که؛ چرا استفاده از لرزه گیر ضروری است؟  همان طور که پیش از این نیز گفتیم لرزه گیر ها ابزارهایی هستند که؛ وجودشان در خطوط لوله ضروری که دلایل آن را ذکر خواهیم کرد. در این باره باید بگوییم بدون آن ها تحمل اتصالات پایین می آید. با استفاده از این قطعه درسیستم کاری به اصطلاح خستگی در خط اتفاق می افتد. در صورتی که لرزه گیر مورد استفاده قرار نگیرد نه تنها در خطوط شما نشتی یافت شود؛ بلکه موجب بهم ریخته شدن اطلاعات دریافتی از دستگاه های اندازه گیری و ابزار دقیق می شود. این اتفاق نباید بی افتند. چرا که هزینه های سنگینی را به شما تحمیل خواهد کرد.از طرف دیگر روند انجام کار ها را نیز متوقف خواهد کرد. ابزار هایی مانند ترانسمیتر فشار، فلومتر و سایر ابزار آلات؛ بهتر است از این قطعه استفاده کرد.

لرزه گیر ها انواع مختلفی دارند. که بیشتر آن ها از ساختار ساده ای بهره می برند. این موضوع در کنار این که هزینه ساخت آن ها و قیمت این قطعه را کاهش می دهد. باعث می شود هزینه های نگهداری آن نیز به طرز چشم گیری کاهش پیدا کند. یکی از کار های این قطعه جلو گیری از ارتعاشات شلنگ ها است. تصور کنید که یک شلنگ نازک بمکید؛ در این صورت قطعا در انتهای این شلنگ در در بین راه حرکت های موجی شکلی را می بینید. این قطعه می تواند این ارتعاشات را جذب کند. حال آن که در وسعت بیشتر این موضوع اهمیت بیشتری دارد.

لرزه گیر فلزی

یکی از انواع لرزه گیر، لرزه گیر فلزی است. همان طور که نام آن ها پیدا است بدنه این نوع از لرزه گیر ها، از جنس فلز است. که البته بسته به ویژگی هایی که از آن ها انتظار می رود آلیاژ های آن ها متفاوت می باشد. همان طور که انتظار می رود لرزه گیر های فلزی مقاومت بیشتری؛ نسبت به سایر لرزه گیر ها از جمله پلاستیکی دارند. به همین دلیل و با توجه به استقامتی که دارد گستره کاربرد این نوع لرزه گیر ها بسیار زیاد است. و کاربرد های گسترده ای در صنایع پتروشیمی و کارخانجات بزرگ صنعتی دارد. از مهم ترین ویژگی ها و خصوصیات لرزه گیر های فلزی این است که؛ ارتعاشات و همچنین فشار ها و دما های وارده را تحمل می کنند. که همین امر سبب و نکته می تواند باعث کاهش خسارت و آسیب به لوله ها می باشد.

 به همین دلیل وبا توجه به همین ویژگی ها است که، از این نوعاز لرزه گر در صنایع نفت و پتروشیمی بیشتر استفاده می شود. لازم به ذکر است که اتصال لرزه گیر های فلزی به صورت جوشی، فلنجی و دنده ای می باشد. ازمزایای اتصال فلنجی این است که به راحتی قابل تعویض است. در مقابل اما اتصال جوشی آب بندی مناسبی دارد. همچنین اتصال دنده ای نیز قابلیت حذف ارتعاشات را در جهات مختلف عمودی و افقی و زاویه ای دارد. انواع لرزه فلزی را می توان به شرح زیر نام برد. مهاردار، خرطومی، فنرهای فشاری، مهاردار زاویه ای فلنج دار و... .