اتصالات صنعتی

لوله کشی در صنایع مختلف برای انتقال سیالات مورد استفاده فراوان است. و می توان گفت اتصالات صنعتی یکی از حلقه ‌های اصلی در صنعت پایپینگ و لوله‌ کشی هستند. در واقع بدون اتصالات انجام هیچ پروژه لوله کشی امکان پذیر نیست. هر کجا که لازم است خط لوله‌ ای احداث و ایجاد شود؛ از اتصالات صنعتی استفاده می شود. بدهیه است که لوله کشی به منظور انتقال سیالات انجام می شود. لازم به توضیح است که اتصالات صنعتی به لحاظ نوع جنس بسیار متنوع هستند. همین طور کاربردهای آن ها نیز با یک دیگر متفاوت هستند. در طراحی این محصول به کارایی آن بسیار توجه می شود. و حتی نوع سیالاتی که قرار است از خط لوله ‌های احداث شده عبور کنند نیز؛ بر جنس اتصالات صنعتی تاثیر می گذارد. و می ‌توانند نوع اتصالات و مقاومت آن ‌ها را تعیین کنند. در ادامه بیشتر به این محصول زانکو خواهیم پرداخت.

ارتباط با ما زانکو

اتصالات صنعتی چیست؟

به عنوان اولین موضوع به این خواهیم پرداخت که اتصالات صنعتی چیست. در پاسخ به این سوال می توان گفت که به طور کلی اتصالات یک نوع قطعه صنعتی هستند. که به عنوان رابط بین لوله ها کاربرد دارند. از این قطعات برای اتصال دو لوه به هم و هم چنین برای تغییر جهت آن استفاده می شود. به کمک اتصالات می توان مسیر جریان را به هر طرف که نیاز بود تغییر داد. این مورد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و حتی در منازل نیز به کرات قابل مشاهده است. همان طور که اشاره شد به کمک قطعات مربوطه و اتصالات صنعتی، می توان خطوط لوله را به سایر تجهیزات متصل کرد. که این از مهم ترین کاربرد های این قطعه صنعتی است. به طور معمول استفاده از آن به منظور اتصال با دنده ی داخلی است. کاربرد آن در این زمینه مشخص می شود.

اتصالات صنعتی شامل قطعاتی هستند که برای تغییر مسیر، تغییر اندازه لوله و کاربرد های دیگر که به آن ها اشاره شد؛ مورد استفاده قرار می‌ گیرند. بدون این قطعه انجام لوله کشی نشدنی است. همچنین با کمک آن‌ ها این امکان وجود خواهد دات که؛ این لوله‌ ها را به تجهیزات و وسایل دیگر وصل کرد. در واقع می توان گفت این قطعات و اتصالات صنعتی رابطه مکمل با لوله‌ ها دارند. در واقع تکمیل کننده آن ها است. زیرا در کنار این که اندازه و مسیر لوله را تغییر می ‌دهند؛ باعث تقسیم‌ بندی این لوله‌ ها نیز می ‌شوند.

اتصالات صنعتی چیست
مزایا
انواع اتصالات صنعتی

انواع اتصالات صنعتی

همانطور که گفته شد اتصالات صنعتی از لحاظ کاربرد و جنس با یک دیگر متفاوت هستند. هر چند شما به طور کامل با این قطعات آشنایی دارید؛ اما به صورت گذرا به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. اولین قطعه از اتصالات صنعتی که توضیح آن ارائه خواهد شد اتصالات مغزی است. به طور معمول کاربرد مغزی ‌ها اتصال دو قطعه از اجزای لوله ‌کشی است. همچنین برای تغییر قطر لوله‌ ها نیز از مغزی‌ ها استفاده می‌ شود. در توضیحی کوتاه و مختصر در خصوص اتصالات مغزی می توان گفت، به یک قطعه آهن ریخته‌ گری شده که؛ دو سر آن اصطلاحاً دنده شده است، مغزی می‌ گویند. نوع دیگر اتصالات صنعتی در پوش لوله است. در پوش ‌ها برای مسدود کردن مسیر لوله‌ ها استفاده می ‌شود. در واقع لوله هایی که به طور موقت قرار نیست از آن‌ ها استفاده شود؛ به وسیله در پوش لوله مسدود می شوند.

درپوش ها در دو نوه چهار گوش و شش گوش تولید می شوند. معمولاً در پوش‌ های چهار گوشه برای لوله‌ هایی با قطر کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. درپوش‌ های شش گوشه نیز برای لوله‌ هایی با قطر بیشتر استفاده می شود. در لوله‌کشی‌های ساختمانی برای خط  لوله ‌های رزرو و مسدود کردن  ، از در پوش‌ ها استفاده می‌ شود. از جمله اتصالات صنعتی دیگر که به توضیح آن خواهیم پرداخت مهره ماسوره است. مهره ماسوره ‌ها از سه قسمت تشکیل شده اند. که قسمت ابتدایی و انتهایی آن‌ ها رزوه دارند. قسمت وسطی مهره ماسوره نیز به عنوان رابط عمل می ‌کند.

اتصالات دنده ای

یکی از انواع اتصالات صنعتی، اتصالات دنده ای است. به جرعت می توان گف اتصالات دنده ای یکی از مهم ترین عناصر در سیستم های مکانیکی و صنعتی است. که کاربرد های بسیار گسترده ای دارند. با توجه به ویژگی‌ های خاصی که اتصالات دنده ای سیاه دارند؛ این نوع اتصالات محصولی اساسی برای بسیاری از صنایع است. برای صنایعی که با فشار بالا، دما و رطوبت بالا سروکار دارند؛ اتصالات دنده ای بسیار مناسب هستند. در نتیجه، خرید اتصالات دنده ای سیاه، یکی از اولویت‌ های اساسی برای این صنایع محسوب می ‌شود. از آن جایی که کیفیت پایین و بروز نقص فنی در اتصالات دنده ای؛ می تواند خسارت های جبران ناپذیری را وارد کند. خرید این اتصالات صنعتی را از مراکز معتبر بااهمیت می کند. شرکت‌ هایی مانند زانکو، به عنوان تامین کننده معتبر اتصالات دنده ای سیاه، محصولات با کیفیت و با دوامی را در اختیار شما قرار می ‌دهند.

این نوع اتصالات عموما از جنس چدن، برنج، برنز و یا استیل تولید می شوند. اتصالات دنده ای عمدتا در بخش های خانگی و سیستم های لوله کشی به کار گرفته می شوند. چرا که به نسبت سایر انواع اتصالات صنعتی مقرون به صرفه تر هستند. به خصوص برای انتقال آب و فاضلاب؛ که بیشتر هم در این مصارف مورد استفاده قرار می گیرند. از پر کاربرد ترین اتصالات سیاه دنده ای می توان به؛ تبدیل، سه راهی تبدیل، چهار راهی، مغزی، مهره ماسوره، سه راهی نود درجه و چهل و پنج درجه و انواع بوشن اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی: اتصالات دنده ای

اتصالات دنده ای
سردنده جوشی

سردنده جوشی

یکی از انواع اتصالات دنده ای سر دنده جوشی است. سردنده جوشی، به اتصالاتی  گفته می شود که یک سر آن، دنده رزوه ‌ای دارد. و سر دیگر آن نیز بدون رزوه باشد. سمت سرنده جوشی که بدون رزوه است با جوش به لوله وصل می ‌شود. در رابطه با کاربرد این نوع از اتصالات صنعتی باید بگوییم که از آن بیشتر؛ برای وصل‌ کردن خط لوله به شیر مخازن و…‌ استفاده می ‌شود. از این رو می توان گفت کاربرد های بسیار گسترده ای دارد. رزوه‌ های این ابزار، دندانه‌ های نر و مادگی دارند. و به همین واسطه به دنده‌ های لوله وصل می ‌شوند. انتهای این لوله که دنده یا همان رزوه ندارد برای لحیم‌ کاری و جوش کاربرد دارد. از این رو این اتصال را یا نام سردنده جوشی می شناسیم. اتصالات جوشی از رزوه ای محکم‌ تر هستند.

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، رزوه های سر دنده دارای دندانه های نر و مادگی هستند؛ که با دنده های لوله جفت می شوند. بخش انتهایی لوله نیز برای جوشکاری و لحیم کاری مناسب است. این مزیت باعث می شود بعد از اتصال بخش دنده دار با انشعاب، راحت تر بشود این بخش را به لوله ها یا انشعابات دیگر متصل کرد. اتصالات جوشی در صنایع کاربرد های فراوانی دارد. شما می تواند این محصول را با کیفیت بالا و بهترین قیمت از زانکو خریداری کنید. زانکو این محصول را با خدمات پس از فروش به شما ارائه می دهد.

مطلب پیشنهادی: سردنده جوشی

اتصالات استنلس استیل

اتصالات استنلس استیل یک نوع دیگر از اتصالات صنعتی است. که از جنس فولاد ساخته می شود. و کاربرد های گسرده ای دارد که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت. از مهم ترین ویژگی های اتصالات استنلس استیل می توان به مقاومت آن در برابر حرارت اشاره کرد. همچنین این اتصال در برابر فشار نیز با دوام است. در نتیجه می توان گفت به این سادگی ها دچار آسیب نمی شود. البته باید بگوییم که اتصالات استنلس استیل دارای مزایای بسیار دیگری نیز می باشد. از این رو کاربرد های فراوانی برای آن تعریف شده است؛ و در انواع صنعت ها از جمله انتقال گاز و یا بخش پزشکی قابل استفاده است. اتصالات دنده استنلس استیل همان اتصالات استنلس ساده هستند؛ اما یک تفاوت عمده در آن ها وجود دارد. فرق آن در دنده ای بودن آن است که باعث محکم بودن و استحکام آن می شود.

اتصالات استنلس استیل در دو نوع درزدار و بدون درز تولید شده و در زانکو عرضه می شوند. اتصالات فولاد مانند استنلس درز دار و استنلس بدون درز در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. فولاد مورد استفاده در اتصالات دنده استنلس استیل دارای مقداری کروم می باشد. این مورد یک مزیت مهم را برای آن رقم زده است. باید بگوییم کروم موجود در آن به میزان یازده درصد می باشد. وجود کروم در اتصالات دنده استنلس استیل باعث شده است که؛ فولاد دیگر زنگ نزند. علاوه بر کروم، نیکل و مولییدن نیز درفرانید تولید اتصالات استنلس استیل به کار می رود.

مطلب پیشنهادی: اتصالات استنلس استیل

اتصالات استنلس استیل
زانو ۴۵ درجه مانیسمان

زانو ۴۵ درجه مانیسمان

از کاربردی ترین اتصالات صنعتی می توان به زانو ۴۵ درجه مانیسمان اشاره کرد. زانو ۴۵ درجه مانیسمان پر مصرف ترین نوع اتصالات در صنعت است. که در مصارف مختلفی قابل مشاهده است. یک از پر فروش ترین محصولات زانکو زانویی 45 درجه است. در رابطه فرانید تولید این اتصالات صنعتی باید بگوییم، زانوی 45 درجه مانیسمان از لوله های بدون درز یا مانیسمان ساخته می شوند. مانند اکثر اتصالات صنعتی زانو ۴۵ درجه مانیسمان  نیز در دو مدل درز دار و بدون درز ساخته می شوند. باید بگوییم زانو ۴۵ درجه بدون درز تحمل فشار بیشتری نسبت به زانوی 45 درجه درزدار، دارند. از این رو در مصارف حساس کاربرد بیشتری دارد. نحوه اتصال زانو بدون درز به لوله به صورت جوشی است. و با توجه به ویژگی هایی که دارد غالبا در فشار های کاری بالا از آن استفاده می شود.

 زانو 45 درجه بدون درز از سایز 2/1 اینچ الی 24 اینچ به تولید می رسد. که همه این سایز ها در زانکو عرضه می شود و می توانید نسبت به خرید آن اقدام کنید. این محصول در رده های 40 و SGP بنکن موجود می باشد. لازم است به این نکته اشاره کنیم که زانو مانیسمان یا جوشی بر اساس زاویه؛ به سه دسته 45, 90 و 180 درجه طبقه بندی و تولید می شود. زانو ۴۵ درجه مانیسمان را می توان؛ به عنوان پرکاربرد ترین اتصالات کربن استیل در مصارف خانگی و صنعتی نام برد.

مطلب پیشنهادی: زانو ۴۵ درجه مانیسمان